RFID peněženky: jak zabránit zneužití vaší bezkontaktní platební karty?

Je vaše platební karta v bezpečí?

Číslo platební karty, datum platnosti karty, její držitel nebo i platební historie. To jsou poměrně citlivá data a měla by být střežena. Nikdy bychom je dobrovolně nedali cizím lidem. Ale co když vám řekneme, že někdo může přesně tyto informace ukrást bez vašeho vědomí přímo z vaší kapsy jen tím, že stojí vedle vás?

Často se stává, že lidé nosí své peněženky (případně platební karty jen tak na volno) v kapse u kalhot nebo třeba v přední kapse batohu, který nosí na zádech. Podstatné je, že je nemají přímo na očích. Pak je možné, že pokud jsou vlastníky bezkontaktních platebních karet, může se jednoduše stát, že si jejich data z karty přečte někdo cizí. Bezkontaktní platební karty fungují tak, že je pro provedení platby stačí přiložit ke čtecímu zařízení, což je v běžné praxi například platební terminál v obchodě. Slouží pro urychlení a zjednodušení platby.

Jak lze přečíst citlivá data z bezkontaktní platební karty?

Bezkontaktní platební karty jsou vybaveny RFID čipy, které pracují pomocí rádiových vln. Čtečky těchto karet (například platební terminály) používají rádiové vlny ke čtení informací z těchto čipů. Klíčové je to, že RFID čipy mají drobné elektromagnetické pole, které umožňuje čtení bez nutnosti „iniciovat“ komunikaci. Takže vše, co potřebujete k přečtení informací o platební kartě je čtečka a být blízko. Čtečku je možné za pár korun koupit v obchodě. My jsme však vyzkoušeli čtení karty pomocí běžného mobilního telefonu, který je vybaven NFC čtečkou. Přiložili jsme mobil k bezkontaktní kartě a opravdu jsme získali všechny výše zmíněné údaje i s historií provedených plateb.

Jak svá data na platební kartě ochránit?

Asi nejjednodušším způsobem je bezkontaktní kartu vůbec nemít. To ale pro většinu z nás není uspokojivé řešení. Naštěstí však existuje způsob jak svá data ochránit i v kapse u kalhot. Rádiové vlny lze totiž relativně snadno přerušit a zablokovat. A právě takto fungují i naše korkové peněženky s blokací RFID signálu: chrání vaše platební karty pomocí materiálu, který ruší rádiové vlny. Pokud je totiž peněženka správně konstruovaná jako Faradayova klec, zablokuje všechna elektromagnetická pole a zabrání komunikaci mezi kartami a čtečkami RFID/NFC. Sami jsme si jejich účinnost vyzkoušeli právě ve zmíněném pokusu se čtečkou v mobilním telefonu.

Skutečně potřebujete peněženku blokující RFID?

Pokud vaše platební karta nemá RFID čip, to znamená, že není bezkontaktní (při platbě v obchodě ji musíte vložit do terminálu), pak nikoliv. Jestliže však vlastníte tzv. bezkontaktní platební kartu, je tu šance, že by někdo mohl naskenovat její data. Pokud chcete i nadále bezkontaktní karty používat a zároveň svá data ochránit, doporučujeme nosit tyto karty v pouzdře, které brání čtení signálu z čipů. Na našem e-shopu k tomuto účelu nabízíme elegantní korkové peněženky a pouzdra s blokací RFID signálu. Peněženky jsou k dispozici v několika barevných variantách. Jsou ručně šité, vkusné a velmi lehké, takže je můžete bez obav o svá data nosit i v kape u kalhot. Peněženky jsou označeny signálem RFID.

RFID logo

 

 

 

Pro představu o zneužitelnosti bezkontaktních platebních karet se podívejte na toto video:

Korkové peněženky a pouzdra s blokací RFID

V našem sortimentu korkových výrobků nabízíme právě i korkové peněženky a korková pouzdra na platební karty s blokací RFID signálu které vaše karty ochrání. Jsou označeny symbolem RFID signálu.